PAP BAKIMI

OKSİJEN KONSANTRATÖRÜ BAKIMI

PAP CİHAZLARI BAKIMI

Uyku apne tedavisinde kullanılan CPAP, Oto CPAP, BIPAP (BilevelS), BIPAP S/T (Bilevel ST) vb. cihazların evde yapılması gereken bazı bakımları vardır.

Bu cihazların içinde blower (Fan Motoru) motoru vardır ve çalışma prensipleri şöyledir;

Dışarıdaki havayı cihaz içeri çeker ve basınçlı bir halde hortum çıkışından hastaya iletilir. Dolayısıyla bu hava girişlerinin bulunduğu yerlere filtre konulmak zorundadır. Bu filtrelerin bazıları yıkanır, bazıları da değiştirilmelidir.

Kullandığımız cihazda nemlendirici var ise nemlendiricilerin de bir bakıma ihtiyacı vardır. Nemlendirici olan cihazlarda hava, direkt hastaya ulaşmadan ısıtıcı nemlendirici hazneye uğrar ve burada nemlenerek hastanın maskesine kadar ulaşmış olur.

Cihaz Bakımı;

Günlük, haftalık bakımlar;

GÜNLÜK BAKIMHAFTALIK BAKIM
Maske***Filtre
**NemlendiriciCihaz
HortumNemlendirici
*Maske FiltresiMaske Kafa Bandı

*Maskede filtre mevcut ise maskedeki filtreyi yıkamadan elinizle tozunu azaltın. Bu filtreler hava tahliye deliklerinde olmaktadır. Ve amaçları hava tahliye sırasındaki sesi azaltmak için konulmuştur. Eğer temizliklerini yapmazsanız yeteri kadar hava tahliye olmayacağından vücutta yüksek karbondioksite (Hiperkapni) yol açmış olursunuz.

**Nemlendirici haznenin içerisinde mineral birikimi olabilir. Satın aldığınız hazır içme suları ve/veya çeşme sularında da mineral olduğundan bu sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kireçlenme ve mineral birikmesine maruz kalmamak için damıtılmış (Distile) su kullanmanız gerekir. Eğer kullanmadıysanız lütfen beyaz sirke ile her gün temizleyin.

 

 

***Filtreler hava girişinde bulunduğundan sadece ortamdaki havayı içine çekmez. Doz ve buna benzer yabancı partikülleri de içerisine çekeceğinden en geç haftada bir ılık su ve bebeklerde kullanılan şampuanlarla yıkamanız gerekecektir. Eğer filtreleriniz beyaz renkten oluşan filtreler ise bu filtreler yıkanmaz elinizle tozlardan ayırmalısınız ve en geç alt ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir.

Cihazlarınızı da haftada bir nemli bir bez yardımıyla temizlemeniz gerekecektir.

Bu rutin temizlikleri yaptığınızda cihazınız, hem ömrünü uzayacaktır hem de daha efektif bir tedavi imkânı sağlayacaktır.

Ayrıca Somno Care cihazlarınızı 3 ayda bir dezenfekte ederek cihazda bulunan bakterilerin %99.99’unu yok ediyor. Ozon ile yapılan bu işlemin detaylarını öğrenmek için SoClean ürününü inceleyebilirsiniz.

OKSİJEN KONSANTRATÖRÜ BAKIMI

Oksijen Konsantratörleri bulunduğu ortamdaki havayı içine çekerek eleklere ulaştırır. Bu eleklerde oksijen depolanır ve diğer gazlar (azot ve argon) dışarıya atılır. Yoğunlaşmış (konsantre) olmuş oksijen hastaya iletilir. Bu yolculukta hava önce hava filtresinden geçer daha sonrada pal (kaset) filtreden geçerek eleklere ulaşır. Dolayısıyla filtre temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Aynı zamanda nemlendirme haznesi, kanül ve hortumlar sık sık temizlenmeli ve/veya değiştirilmelidir.

HAFTALIK BAKIMAYLIK BAKIM
*Nemlendirici***Keçe Filtre
Hava FiltresiHava Filtresi
Kaset FiltreOksijen Saflık Ölçümü
**CihazKanül / Hortum

*Nemlendirici içindeki hortum mineralli su kullanımından dolayı kalıntılara maruz kalır ve beyaz sirke ile temizlenmelidir. Damıtılmış (distile) su kullanılırsa 6 ayda bir değiştirmenizi öneririz.

**Cihaz temizliklerinde dış kısmını nemli bir bez yardımıyla silebilirsiniz.

***Keçe filtreler genellikle Kaset filtre olmayan cihazlarda kullanılan filtrelerdir. Bu filtrelerin en geç ayda bir değiştirilmesi gerekir.

Hava filtreleri haftalık yıkanmalıdır. Yıkama ılık su ve bebekler için kullanılan şampuan ile yapılır ve durulanır. Bu yıkama işleminden sonra mutlaka kurutulmalı ve cihaza kuruduktan sonra takılmalıdır. Ayda bir veya 2 ayda bir de değiştirilmelidir.

Kaset Filtreler kullanıma göre değişir. Yılda bir, 2 yılda bir değiştirilmeleri gerekir.

Kanül ve hortumlar en geç ayda bir değiştirilmelidir. Silikon malzemeler bakteri barındıracağından değişmeleri şarttır.

Oksijen Saflık Ölçümü Ayda bir satış noktasına getirilerek ölçtürülmelidir. Hastaya ulaşan oksijenin yoğunluğu kontrol altına alınabilir. Somno Care Bu hizmeti ücretsiz olarak vermektedir.