Kalp Yetmezliği

  • Kalp yetmezliği olan erkeklerin %50-70’inde Uyku Apnesi bulunmaktadır.
  • Cheyne-Stokes Solunumu, şiddetli kalp yetmezliği ve yetersiz prognoz ile ilgilidir.
  • Obsrüktif uyku apnesi, hastanın kalp yetmezliği olma ihtimalini önemli ölçüde artırmaktadır. (tahmini oran 2.38).

Aşağıda belirtilen ara mekanizmalar Obstrüktif Uyku Apnesi ile ilişkili olup, potansiyel olarak Kardiyovasküler Hastalıklara sebep olabilmektedir.

Obstrüktif Uyku Apnesi ile ilişkili anomaliler, kardiyak ve vasküler patolojinin başlamasına ve gelişmesine katkıda bulunabilecek aracı mekanizmalar olabilir. Bu mekanizmalar birbiri ile etkileşerek, patofizyolojik sonuçlara neden olabilirler.

Uyku Apnesi
Hipoksi / Reoksijenasyon, Hiperkapni, İntratorasik Basınç Değişimi

Sonuçlar
Sempatik Aktivasyon, Endoteliyal Bozukluk, Damarların Daralması (Vazokonstriksiyon) ve Vasküler Oksidatif Stres, Pıhtılaşma, Gece Tansiyonu Düşmeyen (Non-Dipper) Hipertansiyonlar, Artan Leptin ve İnsülin Direnci, Obezite

Risk Artışı
Hipertansiyon, Kalp Yetmezliği, Kardiyak Ritim Bozukluğu (Bradi-aritmi, AV Blok, Atriyal Fibrilasyon, Gece S-T Segment Değişikliği dahil) Kardiyak İskemi, Koroner Arter Hastalığı, Miyokard Enfarktüsü, Gece Anjini ve Serebrovasküler Hastalık

“Altın Standart”

Pozitif Hava Yolu Basıncı (PAP) ile Uyku Apnesi Tedavisi
Pozitif basınç (PAP) terapisi ile tedavi edilen uyku apnesi, uykuda nefes almayı daha iyi hale getirir. Uygun ve yeterli tedavi edilen uyku apnesi, kardiyovasküler fonksiyonların daha iyiye gitmesinde fayda sağlar.

Uyku Apnesinin, Kalp Hastalıkları Tedavisi ve Takibindeki Önemi
Hipertansiyonda PAP Tedavisinin Pozitif Etkileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir