KOAH nasıl teşhis edilir?

KOAH hastanın akciğer fonksiyonları değerlendirilerek teşhis edilir. Spirometri, hastanın tek nefesle alabildiği maksimum hava miktarını ölçerek KOAH’ın tanısı için kullanılır. Öncelikle spirometri hastalığın şiddetini belirleme konusunda yardımcı olur, sonuçlara göre de hasta akciğer fonksiyon testi veya x-ray taraması için yönlendirilir.

Belirtiler:

KOAH’ın tedavileri nelerdir?

Akciğer rehabilitasyonu bronkodilatör ilaçlar, nebulizatörler ve daha ileri olgularda uzun süreli oksijen tedavisi (USOT) dahil olmak üzere, hastalığı daha yönetilebilir hale getirmek mümkündür. Sigara kullanımının durdurulması KOAH semptomlarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Nefes darlığı KOAH hastalarının günlük aktivitelerini oldukça zorlaştırmaktadır. Ancak aktif günlük bir yaşama sahip olmak, hastalığın yönetilmesinde önemli yer tutmaktadır. Akciğer rehabilitasyonu, profesyonel fizyoterapistler ve hemşireler tarafından uygulanmakta, bu rehabilitasyon hastalığın semptomlarının daha iyi yönetilmesini sağlamaktadır. Akciğerde meydana gelmiş hasarın geri döndürülmesi mümkün değildir. Ancak, akciğer rehabilitasyonu, genel sağlık ve nefes darlığı dönemleri ile daha iyi başa çıkabilme konularında faydalar sağlamaktadır.

KOAH hastalarına, sıklıkla bronşiyal kasları gevşeten ve hava yollarını açık tutarak, nefes almayı kolaylaştıran bronkodilatör ilaçlar reçete edilir. Bronkodilatör ilaçların, ciğerlerin derinliklerine gönderilebilmesi için hastalara genellikle nebulizatör önerilir. Uzun süreli oksijen tedavisi (USOT), kandaki oksijen seviyesi düşük olan, hastalığın daha ileri evrelerindeki hastalar için kullanılır. Yetişkinlerde oksijen kullanımı, günde en az 15 saat olarak önerilir. Genellikle hastalar oksijeni gece boyunca ve gündüz birkaç saat olmak üzere kullanmaktadırlar. Uzun süreli oksijen tedavisinde, oksijen konsantratörü, taşınabilir likit oksijen ve de büyük medikal oksijen tüpü (gittikçe daha az kullanılmaktadır) seçenekleri bulunmaktadır. Günlük yaşamında hareket eden ve ev dışında da vakit geçiren hastalar için taşınabilir likit oksijen sistemleri, taşınabilir oksijen konsantratörleri ve taşınabilir oksijen tüpleri seçenekleri mevcuttur.

KOAH’ın belirtileri nelerdir?
KOAH ve OKSİJEN ile ilgili soru cevaplar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir