KOAH ve OKSİJEN ile ilgili soru cevaplar

 1. Oksijen rehabilitasyonu nedir ve neden önemlidir? 
  Akciğer rehabilitasyonu, KOAH ile yaşamayı öğrenmenin ve semptomları yönetebilmenin çok önemli bir parçasıdır. Doğru ilaç kombinasyonu, tedavi ve egzersiz, profesyonel destek ve öneriler, KOAH hastasının, hastalığı yönetebilmesini ve normal günlük yaşantısını devam ettirebilmesini sağlar.
 2. Bronkodilatör ilaçlarını almak için nebulizatör kullanıyorum. Cihazımla yurtdışına seyahat edebilir miyim?
  Yabancı bir ülkeye gitmeden, gideceğiniz ülkenin elektrik voltaj gereksinimlerini kontrol edin. Gerekli olduğu durumlarda, priz değiştirici ve voltaj regülatörünüzü seyahate çıkmadan temin edin.
 3. KOAH hastasıyım ve yurtdışına seyahat etme niyetindeyim. Bu seyahatimde oksijen kullanmaya nasıl devam edebilirim? 
  Yurtdışında oksijen kullanmak için iki alternatif bulunmaktadır. Uçakta da kullanılabilen, taşınabilir oksijen konsantratörleri kullanabilir veya uluslararası hizmet veren likit oksijen sağlayıcılarına (SLT link) başvurulabilir.
 4. Oksijen konsantratörleri nasıl çalışır?
  Oksijen konsantratörleri, ortamda bulunan havayı alıp, havanın içinde bulunan oksijeni diğer gazlardan ayrıştırıp, hastaya yüksek saflıkta oksijen sağlayan elektrikli cihazlardır. Odadaki hava küçük bir elektrik kompresörü yardımı ile bir dizi filtreden geçirilerek süzülür. Cihaza alınan hava, iki ayrı moleküler elek yatağından geçirilir, böylece nitrojen ayrıştırılır. Oksijen dışındaki gazlar tekrar havaya bırakılır ve süreç sürekli tekrar eder. Oksijen; hastaya, burun kanülü veya yüz maskesi ile verilir. 24 saat boyunca, hasta için gerekli oksijen sadece bir düğmeye basılarak sağlanır.
 5. Oksijen konsantratörünü arabada taşımanın en iyi yöntemi nedir?
  Oksijen konsantratörleri, devrilmeye karşı hassas olduklarından bagaj bölümünde taşınmaları tavsiye edilmez. Taşıma için en uygun yöntemler ön ve arka koltukların arasındaki boşluğa koymak ve arka koltuğa emniyet kemeri ile sabitlemektir.
 6. Evde taşınabilir oksijen konsantratörü kullanabilir miyim?
  Evet, taşınabilir oksijen konsantratörleri doğrudan elektriğe bağlanarak ta çalıştırılabilir.
 7. Kişisel oksijen istasyonlarının avantajları nelerdir?
  Gün içinde oksijene ihtiyaç duyan kişilerde oksijen konsantratörü gibi çözümler günlük yaşamı sınırlandırabilir. Bu tip ihtiyaçlarda, Devilbiss i-fill gibi kişisel dolum istasyonları, ihtiyaç duyulan oksijeni alüminyum silindirlere doldurarak hastaya mobiliteyi sağlar.
KOAH nasıl teşhis edilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir