Oksijen Nereden Geliyor?

Oksijen Nereden Geliyor?

Oksijen milyonlarca yıl önce ortaya çıkmıştır. Biz bugün için oksijenin basitçe her yerde olduğunu düşünsek te oksijen tüketimimiz çok fazladır. Oksijen gazını birçok farklı biçimde kullanıyoruz: ısıtıcı sistemlerde petrol kullanarak, araba sürerek ve nefes alarak. Harcadığımız oksijen sürekli olarak yenilenmelidir. Oksijen sağlayıcımız ise dünyadaki bitkilerdir. Sabit hareketlerle ve yaptığımız değişik aktivitelerle düzenli olarak tükettiğimiz oksijen, dünyamızda bulunan bitki örtüsü tarafından yeniden üretilir. Bu bizim hayatımızı borçlu olduğumuz bir döngüdür. Eğer bitkiler olmasaydı hayat olmazdı.

Oksijen Silindirlerine ve Likit Oksijen Sistemlerine Doldurulan Oksijen Nereden Geliyor?

Medika oksijen teknik belli işlemler sonucu soluduğumuz havadan sağlanmaktadır. Öncelikle hava içerdiği oksijen sıvı hale geçerek diğer farklı gazlardan ayrıştırılabileceği kadar soğutulur. Daha sonrasında da çelik silindirlere doldurulabilmesi ve saklanabilmesi için yüksek basınca maruz bırakılır. Bu işlemler sonucunda 400 litre oksijeni 200 bar basınçta 2 litrelik bir çelik silindire doldurmak mümkün olmaktadır.

Yaşamak için neden oksijene ihtiyacımız var?

İnsan vücudunda bulunan her hücrenin belli bir görev ve fonksiyonu bulunmaktadır. Kalp kaslarında bulunan hücreler dur durak bilmeden kanı bizim dolaşım sistemimize pompalamaları gerekmektedir. Böbrek hücreleri ise organizma için gerekli olmayan materyalleri ayrıştırmak durumundadır. Sinir hücreleri ise beynin çalışmasını ve duyma, görme ve koklama gibi duyuların aktarılmasını sağlamaktadır. Yeryüzündeki her makinenın çalışmak için enerjiye ihtiyaç duyduğu gibi, insan vücudundaki her hücrenin de enerjiye ihtiyacı vardır. Demirin yanması gibi, alevler olmaksızın, aldığımız bu oksijen ile organizmamız bünyesinde şekeri ve yağları yakar ve bunları enerjiye çevirir. Yediğimiz besinler bize yanma için gerekli bu materyalleri sağlar. Oksijen olmadan yanma olmaz; yanma olmadan enerji oluşmaz; enerji olmadan da hücreler çalışmaz. İşte bu sebeplerle oksijen olmadan yaşam imkansızdır.

Yaşamak için ne kadar oksijene ihtiyaç duyarız?

Bir insan bir sandalyede otururken dakikada yaklaşık 200 ml. – 300 ml. Oksijene ihtiyaç duyar, bu miktar yaklaşık olarak bir su bardağı hacmidir.
İnsan vücudunda oksijeni depolayan ve daha sonra kullanılmasını sağlayan bir depolama sistemi bulunmadığından organizma bu miktar oksijeni sürekli olarak sağlamak zorundadır. Eğer bir kişi hareket ediyorsa, ağır bir şekilde çalışıyorsa veya spor yapıyorsa, vücut oturma pozisyonuna göre yaklaşık 10 kat daha fazla oksijene ihtiyaç duyar.

Oksijen Hakkında Herşey
Vücut Oksijeni Nasıl Alır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir