Uyku Apnesi Nedir?

Çağımızın önemli rahatsızlıklarından biri olarak kabul edilen Uyku Apnesi eğer tedbir alınmaz ise ölüme sebep olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Genelde toplum içinde önemsenmeyen belirtilere sahip olan bu rahatsızlık kişinin yine belirtileri önemsemediğinden uyku apnesi olduğunu fark edemeyebiliyor.

Uyku apnesinin gece belirtileri, (Insomnia) uykusuzluk, horlama, gece sık tuvalete kalkma, boyun ve baş çevresinde terleme, huzursuz kol ve bacak hareketleri; gündüz belirtileri ise uyuklama, asabiyet, yataktan güçlükle kalkma uyku apnesi belirtileridir.

Bu belirtilere sebep olan olayları şu şekilde sıralayabiliriz.

      1. Solunumun Durması (Apne)

      2. Solunumun Azalması (Hipopne)

      3. İrkilerek uyanma (Aorusal)

Yukarıdaki belirtilere sebep olan bu olayları hasta, uyku süresince yüzlerce kez yaşayabilir. Bu olaylar bizim uykumuzu almamıza engeldir.

Uyku apnesi tedavi edilmez ise yaratacağı etkileri de şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Kalp krizi
  2. Felç
  3. İmpotans (iktidarsızlık)
  4. Kardiyak problemler

Gibi başlıca etkilerin yanı sıra iş kazaları ve trafik kazaları da hastaların maruz kaldığı tehlikeli olaylardır.

Peki kimlerde daha sık görülür?

Toplumumuzun %4 ila %5’inde görülen bu rahatsızlık daha çok;

Kilo problemi olan (obez) hastalarda, 40 yaşını geçmiş erkeklerde, 40 yaşını geçmiş kadınlarda (%2 erkeklere göre daha az), alkol ve sigara bağımlılarında, boyun yüksekliğinin kısa olmasında ve / veya alt çene gelişim geriliği olan (fiziksel bozukluk) kişilerde, kas gevşetici veya sakinleştirici ilaç kullanan kişilerde daha sık görülür.

Çeşitleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir