Uykunun Faydaları

Günde Kaç saat uyumamız gerekir?

Bilim insanları bu konuyu sürekli olarak incelemektedir. Kimi araştırmacılara göre 8 saat yetişkinler için ideal uyku süresidir. Kimi araştırmacılara göre de 4 saat.

Şunu söylememiz gerekir ki uyku ihtiyacı her kişiye göre farklılık göstermektedir. Bunun sebebi ise uyku insanın öncelikle tedavi olduğu bir zamandır. Bu tedavi zamanı kişiye göre değişir. Tedavi derken nelerden bahsettiğimize bir göz atalım;

Uykunun vücudumuzu gerçek anlamda tamir ettiği bilim insanlarının ispatladığı bir gerçektir.

Mesela, sinirlendiğimizde veya kavga ettiğimizde uyursak yatışırız. Veya uyku sırasında üşüdüğümüzde üzerimizi örter veya sıcakladığımızda üzerimizdeki yorganı, battaniyeyi farkında olmadan atarız. Bu eylemleri uykunun vücut ısımızı dengelemesi sonucunda yaparız.

Uyku vücudumuzda neleri tamir eder?

Uyku, kalp ritmi, solunum dengesi, kan basıncı, kas tonusu, büyüme hormonu salgısı sonucu onarım ve yenileme, bellek depolaması, öğrenim kabiliyeti, dikkat kabiliyeti gibi hayatımızda sürekli kullandığımız beceri ve yetenekleri tamir eder.

Ya uyuyamıyorsak? Yani Uyku apnesi problemi yaşıyorsak?

Yukarıdaki tamirat işleminin gerçekleşmemesi sonucunda uyku apne belirtileri baş göstermektedir. Çünkü vücut uyku sırasında günlük bakımını yaptıramamaktadır. Sürekli uykumuzun gelmesinin sebepleri bunlardır.

Uyku Apne Belirtileri için Lütfen Tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir